Otwarty list do Rodziców

bbb

 

 „Bez względu na to, ile masz zajęć drogi rodzicu, najważniejszą rzeczą, jaką możesz zrobić dla przyszłości swego dziecka, oprócz okazywania miłości przez przytulanie, jest codzienne głośne czytanie”.

Jim Trelease

 

   

Drodzy Rodzice!

     Rodzina odgrywa ważną rolę w kształtowaniu u dzieci nawyku czytania. Nie zapominajmy, że pierwszy kontakt dziecka z książką ma miejsce właśnie w domu rodzinnym. Edukacja w szkole to kolejny etap, w którym możemy utrwalać u czytelników zamiłowanie do książek.
Wraz z nauczycielami chciałabym  zachęcić Państwa do czytania razem z dzieckiem, na przykład na dobranoc.
Liczę na Państwa współpracę ze szkołą i biblioteką.


10 PRZKAZAŃ DLA RODZICÓW,

KTÓRZY CHCĄ, ABY ICH DZIECI CZYTAŁY

 1. Rozmawiaj z dzieckiem jak najczęściej.
 2. Zawsze słuchaj, co dziecko ma ci do powiedzenia.
 3. Kupuj dziecku czasopisma dla maluchów.
 4. W księgarni wybieraj książki wspólnie z dzieckiem.
 5. Wybierz się ze swoim dzieckiem do biblioteki.
 6. Kontroluj, ile czasu dziecko spędza przed telewizorem i przy komputerze.
 7. Rozwiązuj z dzieckiem zagadki, rebusy, krzyżówki.
 8. Stwórz dziecku jego własną biblioteczkę.
 9. Czytaj dziecku przynajmniej 10 minut dziennie.
 10. Pamiętaj - szkoła ci pomoże.

Szanowni Państwo, pamiętajmy – nie rodzimy się z potrzebą czytania, tę potrzebę się nabywa. Dzieci, którym od najmłodszych lat czytamy i w których zaszczepimy miłość do książek, będą czytać w przyszłości.


10 POWODÓW,

DLA KTÓRYCH WARTO CZYTAĆ DZIECKU KSIĄŻKI

 1. Czytanie książek zacieśnia więź uczuciową między rodzicami a dzieckiem. Dziecko wsłuchane jest w głos rodzica, a bliski kontakt daje mu poczucie bezpieczeństwa.
 2. Książki rozwijają wyobraźnię dziecka. Po zakończeniu czytania możemy zapytać: czy wiesz, co wydarzyło się później?
 3. Słuchanie bajek rozwija inteligencję dziecka, wzbogaca słownictwo, uczy ładnego budowania zdań i zachęca do samodzielnej nauki czytania.
 4. Książki wychowują. Jeżeli dobierzemy odpowiednią lekturę, dzieci będą utożsamiały się z książkowym bohaterem.
 5. Książki wyrabiają wrażliwość. Dziecięce problemy opisane w bajkach na pewno poruszą niejedno serduszko.
 6. Książki rozwijają pasję kolekcjonerską. Wiele wydawnictw proponuje serie książeczek. Czekając na kolejne odcinki przygód bohatera, dziecko rozbudza w sobie ciekawość i wyobraźnię.
 7. Czytanie książek przekazuje nam wiele informacji o dziecku. Niektóre dzieci lubią słuchać ciągle tych samych bajek. Często może to być znak, że coś je nurtuje, niepokoi lub cieszy.
 8. Książki porządkują dziecięcy świat. Dzięki bajkowym postaciom dziecku łatwiej jest zrozumieć codzienne sprawy.
 9. Książki podpowiadają, jak porozumiewać się z rówieśnikami i rodzeństwem. Kłótnia z kolegą, bratem czy siostrą to poważny problem, ale w wielu książkach znajdują się opowieści, które pomogą dziecku sobie z nimi poradzić.

Pamiętajmy zawsze o tych zaletach. Zapraszamy do odwiedzenia biblioteki szkolnej, oraz odwiedzania stron Fundacji: http://www.rodzinneczytanie.pl/,http://www.calapolskaczytadzieciom.pl/
gdzie znajdziecie Państwo pozycje książkowe polecane do czytania.

Dzieci, którym czytamy, są mądrzejsze, bardziej odporne na zagrożenia współczesnego świata i znacznie lepiej poradzą sobie w życiu. Ba­dania do­wodzą, że ma­lu­chy, któ­rym czy­ta­no le­piej radzą sobie w szko­le. To dzię­ki temu, że dziec­ko słu­cha­jąc ćwi­czy pa­mięć, kon­cen­tra­cję i roz­wi­ja wy­obraź­nię. Dlatego czytajmy dziecku. Codziennie!

Nasza szkoła przystąpiła do realizacji rządowego programu „Książki naszych marzeń” i otrzymała pieniądze, za które zakupiliśmy  pozycje wskazane przez Państwa dzieci w przeprowadzonych wyborach książek.

Bibliotekarka

Maria Narojczyk

Losowe zdjęcie z galerii

Logowanie

Copyright © 2012. ZSiPO w Magnuszewie.