„Czytam, bo lubię”

HistoriaCrianca„Tak się zaczytali…, że nie słyszeli dzwonka,
który dźwięczał hen z oddali…”

Impreza czytelnicza „Czytam, bo lubię”, która odbywała się w bibliotece szkolnej w dniach 8.05 2017r. – 15.05.2017r. złamała wszystkie stereotypy mówiące o tym, że dzieci i młodzież zagubione w wirtualnym świecie nie czytają książek.
Dwa pierwsze dni imprezy poświęcone były uczniom najmłodszym z klas I-III. To oni byli lektorami i jednocześnie słuchaczami. Zaprezentowali swoje umiejętności również swoim młodszym kolegom z oddziałów przedszkolnych. Na każdej przerwie, nawet obiadowej biblioteka pękała w szwach, uczniowie siedzieli na podłodze, gdyż zabrakło krzeseł. Niewygoda nie zniechęciła jednak wielbicieli głośnego czytania. Oni nie musieli łamać żadnych stereotypów,…….

W kolejnych dniach imprezy, wg harmonogramu, w role lektorów wcielili się uczniowie klas starszych szkoły podstawowej oraz gimnazjaliści i licealiści. Okazało się, że niektóre książki mają bardzo dużo fanów. Tu potwierdziła się stara prawda, że wystarczy czegoś zabronić, aby stało się to źródłem pożądania, gdyż maluchy z klas I-III SP nie chciały opuścić biblioteki, gdy książka nie była dla nich przeznaczona.
Impreza „Czytam, bo lubię” udowodniła, że dobra książka zawsze się obroni oraz, że czytanie wciąż jest M O D N E.
Dodatkowym atutem imprezy była możliwość pochwalenia się przed kolegami twórczością własną. Z możliwości tej skorzystała uczennica klasy IIIC gimnazjum Mabell Maxime Kowalewska, która przeczytała nam fragment napisanej przez siebie książki. W ten sposób biblioteka szkolna stała się miejscem jej publicznego debiutu literackiego. Może kiedyś, w przyszłości, gdzieś na targach książki znajdziemy jej pozycje. Serdecznie jej tego życzymy.
Dla tych, którzy nie mogli uczestniczyć w „pradebiucie” :-) literackim Mabell w zakładce biblioteka zamieszczam fragment jej książki, gdyż otrzymałam na to zgodę autorki.

Maria Narojczyk