Bieszczady 2016

DSCN7891 001Tradycją stał się coroczny wyjazd na przełomie maja i czerwca, uczniów klas IV­VI Szkoły Podstawowej na "zieloną szkołę". Przygotowywali się do niej cały rok. Odkładali oszczędności, zbierali informacje o miejscach, które chcą odwiedzić, a także starali się osiągnąć jak najwyższe wyniki w nauce, bo przecież wycieczka to nagroda za wytrwałą naukę i dobre zachowanie. Każdy uczestnik musiał spełnić podstawowy warunek: uzyskać pozytywne oceny proponowane na koniec roku i pozytywną opinię wychowawcy.
Uczniowie wyjeżdżający na wycieczkę szkolną są niejako ambasadorami naszej szkoły i swoich rodzin. "Jak cię widzą, tak cię piszą” mówi stare przysłowie. Na takich wyjazdach odkrywają się prawdziwe natury uczestników. Zachowanie uczniów jest wizytówką szkoły, ale przede wszystkim ich rodziny. Dziecko w pewien sposób "zdaje egzamin z kultury osobistej, odpowiedzialności i samodzielności”.
30 maja wczesnym rankiem 48 śmiałków wyruszyło na poszukiwania przygód. Po kilkugodzinnej podróży dotarli do Ustrzyk Dolnych, gdzie zamieszkali w uroczym pensjonacie "Viking”. Na początek dokonali rozeznania w terenie. Nazajutrz poznawali florę i faunę Bieszczad w Muzeum. Następnie zwiedzili Ogród Biblijny i wystawę miniatur cerkwi i kościołów, a także zaporę w Myczkowcach. Szczególną atrakcją był rejs statkiem po Jeziorze Solińskim podczas, którego uczestnicy podziwiali przepiękne widoki i słuchali opowieści przewodnika.

Po powrocie do ośrodka uczestniczyli w rozgrywkach sportowych i zabawach na świeżym powietrzu, a także zbierali siły przed wyjściem w góry. Kolejny dzień to niecodzienna możliwość zetknięcia się z kulturą i religią prawosławia mianowicie odwiedzenie cerkwi w Czarnej. Następnie przejazd na Wyżną Przełęcz i wyjście na Połoninę Wetlińską. Ten marsz, który był testem kondycji fizycznej uczestników, zakończył się w schronisku Chatka Puchatka, gdzie zregenerowali swoje siły i podziwiali piękno Bieszczad. W drodze powrotnej odwiedziliśmy zagrodę żubrów w Mucznym. Wieczorem świętowaliśmy Dzień Dziecka bawiąc się przy ognisku. We czwartek odwiedziliśmy miejsce ważne dla wszystkich Polaków – Klasztor w Komańczy, w którym był internowany Prymas Stefan Wyszyński. W tym dniu również podróżowaliśmy kolejką bieszczadzką. Po kolacji dokonaliśmy ewaluacji programu wycieczki poprzez konkurs wiedzy o Bieszczadach. W ostatnim dniu, w drodze powrotnej wstąpiliśmy do Kopytowej, gdzie uczestniczyliśmy w lekcji historii w Muzeum Kultury Szlacheckiej . Wróciliśmy do domu bogatsi o zdobytą wiedzę i doświadczenia.

Ewa Stopka