Wycieczka do Czarnolasu

19 maja uczniowie kl. Va i Vb SP zwiedzili Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie.
Omawiając fraszki na lekcji języka polskiego uczniowie zapragnęli bliżej poznać biografię wielkiego poety polskiego ­ "ojca polskiej poezji”. Poprosili nauczycieli o zorganizowanie wycieczki do Czarnolasu, gdzie spędził dojrzałe lata życia ten wielki człowiek renesansu. Tutaj wiódł szczęśliwy żywot ziemianina, ojca, poety. W rodzinnych dobrach, w otoczeniu najbliższych, przyjaciół, ciesząc się należnym uznaniem i szacunkiem, czerpał radość z obcowania z przyrodą, spokojnego i uczciwego życia. Nic co ludzkie nie było mu obce, również cierpienie i słabość. Po śmierci córki, maleńkiej Urszulki, odnajduje złoty środek i odzyskuje równowagę jak przystało na humanistę i stoika.

Nie tylko jego kunszt poetycki, ale także osobowość, postawa patriotyczna, głęboka wiara w Boga, szacunek wobec natury zafascynował naszych uczniów. Z ogromnym zainteresowaniem i skupieniem wysłuchali ciekawego opowiadania przewodniczki i obejrzeli pamiątki zgromadzone w Muzeum. Po zwiedzaniu z przyjemnością spacerowali po parku i oddychali tym samym powietrzem, którym wieki temu oddychał mistrz z Czarnolasu. Każdy uczestnik próbował przechwycić chociaż cząstkę wielkiego talentu poetyckiego siadając na słynnym kamieniu.
Wycieczkę zakończyło wspólne grillowanie w ogrodzie czarnoleskim. Pogoda okazała się naszym sprzymierzeńcem co dodatkowo uczyniło wycieczkę atrakcyjną.

Ewa Stopka