Gimnazjaliści w Skorupkach 2016

13308622 1176870332363608 1845253054031166904 oW dniach od 30. 05. do 02. 06. 2016 roku młodzież gimnazjalna klas trzecich oraz IIB pod opieką nauczycieli: p. Agaty Cwyl, p. Marzeny Krawczyk, p. Tomasza Gizy i ks. Wojciecha Jaworskiego wyjechała na Zieloną Szkołę do miejscowości Skorupki na Mazurach. Mieszkaliśmy w ośrodku wypoczynkowym „Obieżyświat”, nad jeziorem Tałty.

Mazury to piękna kraina, poprzecinana malowniczymi jeziorami. Program Zielonej Szkoły zawierał mnóstwo atrakcji turystycznych i dydaktycznych.
Już pierwszego dnia zwiedzaliśmy Muzeum Przyrody w Drozdowie, którego celem jest: badanie przyrody Polski północno-wschodniej, a w szczególności Ziemi Łomżyńskiej, gromadzenie i trwała ochrona muzealiów przyrodniczych, a także dokumentowanie działalności ziemiaństwa łomżyńskiego ze szczególnym uwzględnieniem rodziny Lutosławskich. Eksponaty znajdujące się w muzeum zrobiły na nas duże wrażenie. Potrafimy odróżnić już orła od bielika, bociana białego od czapli, a wiewiórka po łacinie to „Sciurus Vulgaris”.

13256377 1175607162489925 5022890301990654157 nDrugiego dnia odwiedziliśmy sanktuarium w Świętej Lipce. Nie można przejść obojętnie obok budowli barokowych pełnych przepychu i „kapiących złotem”. Dopełnieniem wrażeń estetycznych był koncert muzyki organowej z poruszającymi się figurami. Potem był Gierłoż, kwatera A. Hitlera, zwiedzanie bunkrów, jazda opancerzonym samochodem, widoczne „Ufo”. Atrakcją dnia było jednak usuwanie zwalonego drzewa przez naszych dzielnych chłopców. Ciekawy okazał się też widok z zamkowej wieży i panorama miasteczka Reszel, który zwiedzaliśmy w drodze powrotnej do Skorupek.

13301310 1176307405753234 6015479510360479436 oSzczególnie atrakcyjny był trzeci dzień pobytu, czyli wyjazd na Litwę. Dla niektórych z nas był to pierwszy wyjazd za granicę. Podróż była długa, ale minęła wyjątkowo szybko. W autokarze nadrabialiśmy nocne zaległości senne! Zwiedzanie stolicy Litwy – Wilna zrekompensowało wszystkie niedogodności, było prawdziwą ucztą duchową i intelektualną. Zwiedzanie zaczęliśmy od „Ostrej Bramy” z cudownym obrazem Matki Boskiej Ostrobramskiej, odbyliśmy spacer po Starówce, zobaczyliśmy Kościół św. Piotra i Pawła, udało nam się zwiedzić również cerkiew oraz kościół unicki /wyznania greko – katolickiego/. Podziwialiśmy oryginalny obraz Miłosierdzia Bożego namalowany przez s. Faustynę Kowalską, którego kopię mieliśmy okazję oglądać w sanktuarium w Łagiewnikach Krakowskich rok temu. Nie ominęliśmy też jednego z ważniejszych punktów stolicy Litwy, a mianowicie cmentarza na Rossie, którego zwiedzanie zaczęliśmy od mogiły matki Józefa Piłsudskiego i Jego serca. Potem był spacer po nekropolii, gdzie pochowani są wielcy polscy patrioci. Na koniec przebojowa pani przewodniczka zabrała nas na wieżę widokową, gdzie mogliśmy podziwiać całą panoramę Wilna.

Czwarty dzień również obfitował w wiele atrakcji. Płynęliśmy statkiem po jeziorze Śniardwy oraz zwiedzaliśmy park naszych dzikich „braci mniejszych”, czyli Park Dzikich Zwierząt w Kadzidłowie. Mogliśmy stanąć „oko w oko” z sarenkami, osiołkami, jelonkami, pogłaskać je, sfotografować a nawet nakarmić. Po powrocie i pysznej obiadokolacji ogarnęło nas szaleństwo w Skorupkach. Pod czujnym okiem pana Waldemara Leszczyńskiego – zawodowego ratownika wodnego, któremu jeszcze raz bardzo dziękujemy … udało nam się wykąpać w jeziorze Tałty, a nawet wrzucić do wody nasze panie opiekunki, za co jeszcze raz przepraszamy, ale było „chwilo trwaj”.

Wszystko, co dobre kiedyś się kończy, a czas spędzony na Zielonej Szkole upłynął zbyt szybko. Dzięki naszym opiekunom, doskonałej organizacji, dobrej opiece naszych nauczycieli, bezpiecznej jeździe naszego pana kierowcy Krzysztofa Staszewskiego z Warki oraz właścicielowi pensjonatu w Skorupkach, spędziliśmy pięć niezapomnianych dni w towarzystwie słońca, radości, uśmiechu i fantastycznej zabawy. Wróciliśmy już do szkoły i obowiązków uczniowskich. Jednak za rok wyjedziemy ponownie – tylko szkoda, że klas trzecich już z nami nie będzie.

Zosia Narojczyk