Biały Dunajec

DSCN5449-001m

W dniach 26-­30 maja 2014r. uczniowie kl. IV-­VI SP w Magnuszewie wyjechali na „zieloną szkołę" do Białego Dunajca. W sumie 43 osoby wraz z wychowawcami zwiedzało okolice Zakopanego.
Uczestnicy wycieczki mieli okazję podziwiać panoramę Tatr z Gubałówki, poznawać przyrodę tatrzańską w czasie wędrówki nad Morskie Oko, zwiedzać miejsca upamiętniające wielkich Polaków (Cmentarz Zasłużonych na Pęksowym Brzyzku, Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach). Wiele atrakcji dostarczyły młodym turystom kąpiele na basenach termalnych w Bukowinie Tatrzańskiej. Pasjonaci skoków narciarskich obejrzeli i osobiście sprawdzili użyteczność Kompleksu skoczni narciarskich Średniej Krokwi i Wielką Krokiew, na której rekord pobił w 2002r. Adam Małysz.
Wieczorami uczniowie organizowali konkursy wiedzy o Tatrzańskim Parku Narodowym, dyskoteki, gry i zabawy sportowe oraz tzw. wieczór kibica.
W drodze powrotnej młodzi podróżnicy zwiedzali Kraków: krakowski Kazimierz, jedną z najbardziej charakterystycznych dzielnic Krakowa – bogate dziedzictwo kultury żydowskiej z masą urokliwych kawiarenek, zabytkowych synagog i placów; barokowy Kościół Paulinów na Skałce – miejsce kultu św. Stanisława, gdzie w Krypcie Zasłużonych spoczywają wybitni Polacy; Smoczą Jamę, przy której uczniowie chętnie robili sobie zdjęcia z legendarnym smokiem oraz zabytkowe Sukiennice.
Pogoda czasem okazywała się kapryśna, ale nie była w stanie zepsuć świetnych humorów wycieczkowiczów. Wrócili wypoczęci, zadowoleni i co najważniejsze bogatsi w nowe doświadczenia. Przecież podróże kształcą!

Ewa Stopka,

Ranata Maciejowska-Zych,