„Historię piszą zwycięzcy..." Winston Churchill

HOP2Tradycja to jeden z fundamentów naszej tożsamości, nasza pamięć o przeszłości. Kultywujemy ją w rodzinach, i w państwie, w społecznościach lokalnych i regionalnych oraz całej wspólnocie narodowej. Jej wychowawcze znaczenie doceniają wszyscy, począwszy od rodziców i dziadków, dostrzegają je szerokie kręgi nauczycieli, wychowawców i działaczy państwowych i społeczników, a przede wszystkim weterani - uczestnicy i świadkowie wydarzeń historycznych. Można powiedzieć, że tradycję dostrzega, ceni i pielęgnuje każdy Polak, mieszkający w Rzeczypospolitej oraz poza jej granicami.
Już po raz dziewiętnasty, w roku szkolnym 2013/2014, rozegrany został Ogólnopolski Konkurs Historyczny im. majora Marka Gajewskiego "Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 1939-1945. Polski czyn zbrojny w okresie II wojny światowej."
W tym roku tematyka konkursu dotyczyła zagadnień, które związane były z okresem jednego z najkrwawszych i najbardziej dramatycznych konfliktów- II wojny światowej.

W ZSiPO konkurs ten cieszy się szczególnym zainteresowaniem. Każdego roku nasi uczniowie zostają laureatami. Dwukrotnie zdarzyło się, iż jako najlepsi z całego województwa reprezentowali go na zawodach finałowych w gronie doskonałych historyków z całej Polski. To ogromny zaszczyt zarówno dla szkoły, jak i dla nauczycieli, którzy z ogromnym zaangażowaniem przygotowują swoich wychowanków do każdego etapu zawodów. W tym roku szkolnym również nie obyło się bez szczególnych osiągnięć. Klaudia Błachnio, uczennica klasy IIIa gimnazjum (wynik- 91%) otrzymała zaszczytny tytuł laureata konkursu oraz Jakub Grądziel, uczeń klasy IIb gimnazjum (wynik 83%) - również laureat. Jest się czym chwalić, ponieważ pytania konkursowe były nie lada wyzwaniem, niezwykle szczegółowe, wymagające obszernej wiedzy i doskonałej znajomości tematu. Aby uzyskać tak zaszczytny wynik Klaudia i Jakub musieli przebrnąć przez trzy etapy konkursu. Pierwszy- szkolny, odbył się w początkach listopada. Na kolejny etap rejonowy udali się w połowie grudnia do Radomia. Stamtąd dostali się na etap trzeci- wojewódzki, który odbył się 2 kwietnia 2014r. w Warszawie. Tam rywalizacja była naprawdę ciężka i wyrównana. Pytali nas nawet o „holenderskie tulipany"- opowiadają laureaci, co doskonale obrazuje drobiazgowość pytań i wymagania, dotyczące wnikliwej lektury tekstów kultury. Począwszy od piosenek, obrazów, plakatów propagandowych, a kończąc na broni - wymagali znajomości wszystkiego! II wojna światowa to bardzo ciekawy, ale również niezwykle trudny i drobiazgowy temat. Aby go zgłębiać trzeba opierać się na przeróżnej, licznej, niekiedy ciężkiej i obszernej literaturze. Nasi laureaci zasługują na szczególny podziw. Konkurs ten jest jednym z najbardziej prestiżowych zawodów w Polsce. Uczniowie naszej szkoły wybiorą się pod koniec maja na uroczyste rozdanie nagród i dyplomów do Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie. Serdecznie gratulujemy laureatom i życzymy dalszych, sukcesów. Zachęcamy również pozostałych uczniów do brania udziału w następnych edycjach przecież jak wiadomo, historia lubi się powtarzać...

"Naród, który nie zna swej historii skazany jest na jej powtórne przeżycie."

Nauczyciele historii ZSiPO w Magnuszewie
Elżbieta Kwiatkowska i Marek Kozłowski