LAUREATKA KONKURSU PRZEDMIOTOWEGO Z JĘZYKA POLSKIEGO 2013/2014

IMG 6284mKlaudia Błachnio – uczennica kl. III PG w ZSiPO w Magnuszewie została laureatką Konkursu przedmiotowego z języka polskiego organizowanego przez Mazowieckie Kuratorium Oświaty w roku szkolnym 2013/2014. Konkurs przebiegał w trzech etapach, do kolejnych kwalifikowali się najlepsi. I etap szkolny odbył się w październiku 2013r., II etap rejonowy w Radomiu w grudniu 2013r., natomiast III etap wojewódzki w Warszawie w lutym 2014r. Tytuł laureata w konkursie przedmiotowym to wyjątkowe osiągnięcie i otrzymują go najwybitniejsi uczniowie – zdolni, ambitni oraz pracowici. Klaudia od początku nauki w gimnazjum zaczęła interesować się literaturą, zwracając tym na siebie uwagę nauczycielki, ale o tym, jak sięgnęła po laur zwycięstwa, opowie sama: Przygotowania do konkursu polonistycznego rozpoczęłam chyba wraz z pójściem do gimnazjum. Początkowo nieświadomie, gdyż wówczas nie myślałam o jakichkolwiek konkursach, turniejach, trofeach.

Język polski kojarzył mi się wtedy z ogromem fantastycznych książek, których wspomnienie zawsze napawało mnie optymizmem. Koncepcja konkursu pojawiła się pod koniec nauki w kasie I gimnazjum, kiedy pani Lidia Ciża, moja polonistka, zaproponowała mi w nim udział. Osobiście było to dla mnie sporym zaskoczeniem, ale sam pomysł mi się spodobał. W czasie wakacji przeczytałam kilka pierwszorzędnych pozycji książkowych, których znajomość wydawała się niezbędna. W klasie drugiej wzięłam udział w jednej z edycji konkursu, by sprawdzić, na czym cała sztuka polega. Coraz częściej sięgałam jednak po książki, które niekiedy były dość „ambitne". Tytuły proponowała mi pani Lidia. Potem pojawiła się koncepcja „lektury na szóstkę", która jeszcze bardziej motywowała do czytania, zresztą nie tylko mnie. Tym sposobem przebrnęłam przez klasykę: „Pan Tadeusz", „Zbrodnia i kara", „Anna Karenina", „Przedwiośnie". Wraz z początkiem nowego roku szkolnego 2013/2014 wzięłam udział w kolejnej edycji konkursu, biorąc pod uwagę fakt, że to trzecia klasa gimnazjum i zarazem wielka szansa, by zdobyć bilet do nauki w najlepszym liceum. Naukę w szkole łączyłam z przygotowaniami. Przepustki do kolejnych etapów bardzo mnie determinowały do dalszych przedsięwzięć. Dużą motywację budziły we mnie wychowawczyni pani Bożena Kowalczyk-Pawlak, a przede wszystkim pani Lidia, która dostarczała mi literatury i bardzo mocno we mnie wierzyła, mobilizując mnie tym jeszcze bardziej do pracy. Wspólnie omawiałyśmy problematykę utworów, wiersze, m. in. cykl „Pan Cogito" Z. Herberta. W końcu nadszedł dzień ostatniego etapu konkursu. Ogromny stres i strach - to uczucie towarzyszyło wszystkim uczestnikom. Ale chęć sprawdzenia się pozwalała opanować te niezbyt przyjemne emocje, przecież to była już gra o najwyższą stawkę. Kiedy otwierałam arkusz, czułam lekkie zdenerwowanie, jednak czytając polecenia, niczym nie byłam zaskoczona, nawet niebanalną formą wypowiedzi, jaką jest esej. Udało mi się pomyślnie dobrnąć do końca konkursu, a uczucia, jakie towarzyszyły mi podczas ogłoszenia wyników były niesamowite. Z całą pewnością warto pracować tyle lat, jeśli ostateczny rezultat jest właśnie taki. Z całego serca życzę wszystkim tego samego. Jednak pamiętajcie, że sukcesów nie mierzy się ilością pucharów, ale tym, jaki dystans musieliście przebyć, aby dotrzeć w to miejsce, w którym jesteście. A zanim coś osiągniecie, musicie czegoś od siebie oczekiwać. Szczęściem też jest spotkać na swojej drodze ludzi, którzy pomogą wam uwierzyć we własne siły. Jeśli chodzi o wskazówkę, której mogę udzielić po przebytych doświadczeniach przyszłym uczestnikom konkursu, to dużo czytajcie i nigdy, nigdy, nigdy się nie poddawajcie!.
Laureatka ma otwartą drogę do wybranej przez siebie szkoły. Nie musi też przystępować do części humanistycznej egzaminu gimnazjalnego, co jest równoznaczne z uzyskaniem z tej części najwyższego wyniku.
Sukces Klaudii to chluba dla naszej placówki, pozwala nam znaleźć się w gronie szkół w województwie mazowieckim i kraju mających olimpijczyków. Gratulujemy Klaudii i życzymy dalszych sukcesów na kolejnych szczeblach edukacji oraz realizacji marzeń związanych z wybranym już przez nią kierunkiem kształcenia.

L. Ciża