Wycieczka śladami bohaterów „Kamieni na szaniec"

IMG 1945 CustomDnia 12.04.13 r. wspólnie z klasą II A, wychowawczyniami – p. Bożeną Kowalczyk–Pawlak, p. Lucyną Drapałą i p. dyrektor Lidią Ciżą odbyliśmy wycieczkę do Warszawy. Podążaliśmy „Śladami bohaterów Kamieni na szaniec".
W trakcie jazdy autokarem Pan przewodnik opowiadał nam ciekawostki o miejscach, które omijaliśmy. Zobaczyliśmy m.in. wieżę zamku w Czersku, zabytkowy ratusz w Warszawie i miejsce śmierci Kamila Baczyńskiego. Zgodnie z planem wycieczki najpierw przejechaliśmy obok domu, w którym mieszkali państwo Bytnarowie. Znajdowała się tam tablica upamiętniająca tych wspaniałych ludzi. Następie skierowaliśmy się w stronę dawnego Arsenału, gdzie odbyła się słynna akcja odbicia „Rudego". Po drodze zobaczyliśmy Gimnazjum im. S. Batorego. Uczyli się w nim bohaterowie „Kamieni...". Z daleka ujrzeliśmy także pomnik Mikołaja Kopernika, z którego „Alek" niegdyś zdjął niemiecką tablicę.

Wysiedliśmy na Alei Szucha, przy której dawniej mieściła się siedziba SS. Obecnie znajduje się tam Ministerstwo Edukacji Narodowej i Muzeum Martyrologii. W sali projekcyjnej Muzeum, wysłuchaliśmy ciekawego nagrania, po czym zapadła cisza. Poczuliśmy powagę tego miejsca. Pokazane przez Przewodnika cele więzienne, zrobiły na nas ogromne wrażenie. To właśnie tam maltretowano i przesłuchiwano m.in. „Rudego". Wychodząc z budynku, dzieliliśmy się doznanymi przeżyciami. Dalej skierowaliśmy się do Muzeum Więzienia Pawiak. Był to mały fragment więzienia, które w czasie wojny wysadzili Niemcy. Oglądaliśmy w nim zrekonstruowane cele, zgromadzone zdjęcia ofiar i różne przedmioty.

Dowiedzieliśmy się wielu pouczających rzeczy. Miejsce to wywarło na nas ogromne wrażenie. Następnie, mimo padającego deszczu, pojechaliśmy na Wojskowy Cmentarz Powązkowski. Przedstawiciele klas złożyli znicze na mogiłach kwatery batalionu „Zośka" oraz „Alka", „Rudego" i „Zośki". Przy okazji Pan przewodnik zaprowadził nas na groby zasłużonych Polaków m.in. pisarzy i sportowców. Zobaczyliśmy także Pomnik ofiar katastrofy smoleńskiej.
Nie wiem, czy koledzy i koleżanki podzielają moje zdanie, ale uważam, że wycieczka była wyjątkowa. Przekonaliśmy się na własne oczy, ile naród polski musiał wycierpieć, abyśmy teraz mogli żyć w wolnym kraju. Bohaterowie „Zośka, „Alek", „Rudy" i inni zasługują na pamięć i uznanie, „potrafili pięknie umierać i pięknie żyć" jak powiedział Aleksander Kamieński.

Aneta Czajkowska
Kl. IIB gimnazjum

Losowe zdjęcie z galerii

Logowanie

Copyright © 2012. ZSiPO w Magnuszewie.