SPEKTAKL TEATRALNY „ZEMSTA"

zemstaJuż od kilkunastu lat w naszej szkole poszczególne zagadnienia dotyczące programu edukacyjnego realizowane są metodą projektu. To jedna z ciekawszych form organizowania procesu kształcenia. Nasi uczniowie w sposób niezwykle barwny i ciekawy podejmują przeróżne przedsięwzięcia, które integrują ich wiedzę z wielu dyscyplin naukowych. Działania projektu są realizowane przez dużą grupę uczniów, którzy wdrażają w życie swoje własne, interesujące pomysły.
W obecnym roku szkolnym uczniowie klasy IIa gimnazjum, wraz z wychowawcą postanowili zorganizować spektakl teatralny pt. „Zemsta". Cała społeczność klasowa mocno zaangażowała się w przygotowania. Wszyscy wspólnie i starannie dobraliśmy obsadę. Stworzono kilka sekcji, w których poszczególni uczniowie odpowiedzialni byli za konkretne zadania. Dwie uczennice - Magda Augustyniak i Klaudia Błachnio zajęły się opracowywaniem scenariusza przedstawienia. Nad całą pracą czuwali nasi nauczyciele m.in. pani dyrektor Lidia Ciża, a także pani wychowawczyni Bożena Kowalczyk- Pawlak. Termin spektaklu został ostatecznie ustalony na 12 stycznia 2013r. Wszyscy rozpoczęliśmy przygotowania. Już od grudnia organizowane były próby przedstawienia. Aktorzy z wielką determinacją i ogromnym zaangażowaniem próbowali, jak najlepiej wcielić się w rolę bohaterów komedii Aleksandra Fredry. Pozostali równie ciężko pracowali nad scenografią, efektami specjalnymi i obróbką techniczną całego spektaklu. Pod nadzorem pana Tomasza Gizy zostały przygotowane programy i afisze teatralne, a także zaproszenia dla gości. Ekipa w której skład weszły: Emilia Świerczyńska, Klaudia Puzianowska, Magda Witkowska, Natalia Tofil-Kaszewiak, Ewa Narojczyk i Weronika Giza samodzielnie stworzyły cudowną scenografię. Stopniowo zaczęto gromadzić rekwizyty dla naszych wspaniałych aktorów. Kiedy ostatecznie nadszedł dzień przedstawienia, wszyscy byliśmy bardzo podenerwowani. Wśród gości pojawił się m.in. wójt gminy Magnuszew Henryk Plak, ks. Florian Rafałowski, pani sekretarz Barbara Sobota, a także lokalni przedsiębiorcy. Cała zgromadzona publiczność z ogromnym zaangażowaniem oglądała sztukę teatralną. Nasi koledzy i koleżanki znakomicie odgrywali swoje role. Wszyscy bez zastrzeżeń, bądź jakichkolwiek pomyłek wcielali się w role bohaterów komedii Fredry. Spośród nich na szczególną uwagę zasługuje postać Papkina, w którą wcielił się Dominik Chojecki. Jest to rola dość trudna i wymagająca znacznej wprawy i opanowania warsztatu aktorskiego. Nasz kolega poradził sobie z nią znakomicie, świetnie rozbawił widzów. Najbardziej komiczna była scena pisania listu, w której wziął udział Dyndalski - Adrian Kurek. Uwagę oglądających również przyciągały postaci Cześnika i Rejenta, w które wcielili się Edyta Kwiatkowska oraz Damian Oleksiak. Edyta wspaniale odegrała Cześnika- niebezpiecznego jak wulkan, a Damian- Rejenta, spokojnego a zarazem porywczego, próbującego szablą dociekać swoich racji. Ogromne wrażenie sprawiły na nas także role kobiece: Klary - Martyna Gronek oraz Postoliny - Weronika Giza. Klara była delikatna, a jednocześnie wesoła i potrafiąca drwić z Papkina. Postolina zaś okazała się stanowcza, rezolutna, przebiegła, elokwentna, może mniej zabawna, lecz ciekawa. Znakomicie wypadła także rola szaleńczo zakochanego w Klarze Wacława – Mateusz Pogoda. Aktor był przekonujący i idealnie wyeksponował cechy postaci. Reżyserzy przedstawienia świetnie ukazali problematykę utworu Fredry oraz mocno wyeksponowali odwieczny spór o mur między Cześnikiem a Rejentem. Gra wszystkich aktorów była interesująca, a także intrygująca. O tym, że całość podobała się widowni świadczyły głośne i długie brawa publiczności oraz długotrwałe rozmowy po spektaklu.
Myślę, że przedstawienie było fascynującym doświadczeniem, które chcielibyśmy powtórzyć jeszcze nie raz. Całe przedsięwzięcie pozwoliło nam przynajmniej na moment oderwać się od codziennych zajęć i naprawdę porządnie się rozerwać. Spektakl utwierdził nas w przekonaniu, że projekty edukacyjne to nie tylko obowiązek, ale także mnóstwo świetnej zabawy.

Klaudia Błachnio