Projekt klasy I LO z biologii

cubic tomato.wide Uczniowie klasy I LO, wykonali projekt edukacyjny z biologii. Anita Bogucka, Karolina Koral, Karolina Szczygło oraz Izabella Konopka przygotowały dla uczniów naszej szkoły oraz okolicznego społeczeństwa ankietę zatytułowaną „WIEDZA SPOŁECZEŃSTWA O GMO" i miała ona na celu zbadanie świadomości ogólnej wiedzy społeczeństwa o modyfikowaniu organizmów. Natomiast Maciej Szczudliński napisał pracę dotyczącą klonowania terapeutycznego i reprodukcyjnego człowieka, która przedstawia kontrowersyjny temat „powielania" człowieka w świetle medycznym, prawnym jak i moralno-etycznym. Uczniowie wykonali prace pod nadzorem p. Jolanty Niespodziewańskiej.

ZAPRASZAMY DO LEKTURY!

ANALIZA ANKIETY O GMO

Dnia 6 czerwca przeprowadziliśmy ankietę „Wiedza społeczeństwa o GMO", w której wzięło udział 40 osób: uczniowie podstawówki, gimnazjum, liceum oraz dorośli. Analizując pierwsze pytanie można zauważyć, że 62% respondentów wie co oznacza i, z czym kojarzy się skrót GMO, 15% częściowo zna ten skrót, a niestety, aż 22% nie rozumie co on oznacza. Ponad 47% spotkało się z żywnością GM, 22% nie spotkało się, a 30% nie zwraca na to uwagi. Ankietowani w 17% uważają, że żywność GM powinna być powszechnie dostępna, ponieważ jest tańsza, zdrowsza. 40% uważa przeciwnie, gdyż można się zatruć, znane są jej negatywy oraz jest niezdrowa, szkodliwa i nieetyczna. Dla 40% jest to obojętne. 43% kupowałoby żywność genetycznie modyfikowaną, jeśli byłaby powszechnie dostępna, ponieważ miałaby lepsze właściwości odżywcze, wiązałyby się z nią pewne korzyści. 57% nie kupowałoby ze względu na swoje obawy, lęk, a także zagrożenia. 22,5% kupowało świadomie żywność GM w sklepie, większość ankietowanych nie kupowała tej żywności, natomiast 12,5% nie pamięta. Na pytanie, czy w Polsce jest dopuszczalne uprawianie roślin i hodowla zwierząt GM, przeważająca ilość ankietowanych odpowiedziała, że nic o tym nie wie, 30% uważa, że nie, a 25% twierdzi, że jest to dopuszczalne.
Coraz więcej ludzi przekonuje się do żywności genetycznie modyfikowanej. Mimo, że badania nad GMO nadal trwają to ludzie uważają, że jest ona bezpieczna i przynosi więcej korzyści niż zagrożeń. Jednocześnie, nie zdają sobie sprawy, że z taką żywnością mogą mieć doczynienia w dzisiejszych czasach. Nieświadomie przyczyniają się do rozprzestrzeniania zgody na uprawę takich roślin, według zasady „jest popyt jest i podaż" tzn. jeśli ludzie kupują większą ilość takich produktów to wówczas jest zwiększona ich produkcja.

Klonowanie terapeutyczne i reprodukcyjne

GMO - ankieta