Wizyta w domu dziecka

Dnia 9 maja obchodzony jest uroczyście Dzień Europy, dla upamiętnienia ogłoszenia planu Roberta Schumana, który był pierwszym, całościowo zrealizowanym projektem zjednoczenia Europy.
W ramach projektu edukacyjnego lekcji WOS-u klasy II, we współpracy z panią Beatą Kutyłą, postanowiły zorganizować w naszej szkole obchody Dnia Unii Europejskiej. Obie klasy zostały podzielone na kilkuosobowe grupy, a każda z nich wybrała sobie jedno państwo należące do Unii Europejskiej, które chce reprezentować. Długie przygotowywania, dyskusje, masa stresu i nerwów aż w końcu nadszedł ten długo wyczekiwany i upragniony dzień.
Dnia 8 maja obie klasy zaprezentowały przed całą szkołą wybrane przez siebie państwa. Na korytarzach szkolnych pojawiły się stoiska, zastawione tradycyjnymi potrawami wybranych państw, na ścianach zawisły flagi i plakaty, a na twarzach wszystkich pojawiły się uśmiechy zadowolenia. Każda grupa zgromadziła na swoim stoisku najważniejsze informacje oraz ciekawostki o danym państwie, a także przygotowała wyśmienite potrawy. Jedzenie, które wszystkim bardzo smakowało, sprzedawano za symboliczną cenę. Łączna kwota sprzedaży wyniosła 434zł, co było naprawdę dużym, jednakże bardzo pozytywnym, zaskoczeniem. Obie klasy zgodnie postanowiły, że zarobione pieniądze przekażą na Dom Małego Dziecka znajdujący się w Kozienicach. Ponadto, idąc za pomysłem kilku uczniów, zorganizowano w szkole zbiórkę zabawek dla dzieci z domu dziecka. Ten pomysł spotkał się z dużym odzewem ze strony pozostałych uczniów i już po kilku dniach kartony przeznaczone na te zabawki, były pełne. Wszystkie maskotki i bibeloty były w bardzo dobrym stanie, jednakże najbardziej ucieszył fakt, że uczniowie mocno zaangażowali się w tę akcję i były to zabawki podarowane ze szczerego serca, "dla dzieci, od dzieci".
Z cudownymi prezentami, nowym magnetofonem, który kupiono za zabrane pieniądze a także słodyczami, uczniowie wraz z p. Beatą Kutyłą, 28 maja wybrali się do domu dziecka. Powitanie było bardzo miłe i nad wyraz wesołe. Dzieci okazały się naprawdę sympatyczne i urocze. Pomimo wcześniejszych obaw, uczniowie bardzo szybko nawiązali kontakt z dziećmi i włączyli się we wspólne zabawy, które pomimo, że były przeznaczone dla malutkich dzieci, bawiły każdego. Znikła różnica wiekowa, wszyscy znów byli maleńkimi dziećmi, które bawią najprostsze, najmniejsze błahostki.
Ta wizyta pozwoliła nie tylko poznać cząstkę życia dzieci z domu dziecka, ale również pokazała, że zawsze powinniśmy być wdzięczni za to co posiadamy. Za prawdziwą rodzinę, dom, przyjaciół. Miejmy nadzieję, że to spotkanie nie było naszym ostatnim oraz, że takie akcje będą organizowane w naszej szkole częściej, gdyż dają radość wszystkim, nie tylko obdarowanym, ale i darczyńcom. Warto dawać coś od siebie innym, ponieważ jak mawiał Erich Fromm: "Dawanie samo w sobie jest doskonałą radością".

Magdalena Augustyniak

Losowe zdjęcie z galerii

Logowanie

Copyright © 2012. ZSiPO w Magnuszewie.